Κυριακή 26 Απριλίου 2015

ΣΑΡΩΤΙΚΟΣ Ο ΠΥΡΡΙΧΙΟΣ ΣΤΗ Β’ ΕΘΝΙΚΗ

Άλλη μια νίκη στην έδρα της πέτυχε η β’ ομάδα του Πυρρίχιου Ασπροπύργου για το πρωτάθλημα της δεύτερης εθνικής κατηγορίας ράγκμπυ λιγκ.
Οι πόντιοι, είχαν κάθε λόγο να πανηγυρίζουν αυτό το σαββατοκύριακο. Μετά την νίκη της ποδοσφαιρικής τους ομάδας με 6-1 και των εφήβων με 16-10 το Σάββατο, η νίκη στη β’ εθνική, επικύρωσε την καλή δουλειά που γίνεται στον σύλλογο.
Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Πυρρίχιος έδειξε τις διαθέσεις του καθώς με 3 συνεχόμενα αγγίγματα και μετατροπές, καθάρισε γρήγορα την υπόθεση νίκη. Ο Προμηθέας προσπάθησε με αντεπιθέσεις και ένα άγγιγμα, αλλά το ημίχρονο τελείωσε με προβάδισμα των γηπεδούχων με 30-4.
Στο β’ μέρος, η χαλάρωση επέτρεψε στον Προμηθέα να αντεπιτεθεί και να σκοράρει άλλες δύο φορές φτάνοντας τους 14 πόντους.
Οι παίκτες του Πυρρίχιου όμως, συγκροτημένα και οργανωμένα, πήραν την τελική νίκη με σκορ 54-14.
Το ματς έγινε στο γήπεδο Γκορυτσάς μπροστά σε 50 φιλάθλους και διαιτητής ήταν ο Χρήστος Μουζακίτης.