Κυριακή 1 Ιουνίου 2014

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ 9's / 9's CUP

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η περίοδος 2013-2014. Στην Γκοριτσά Ασπροπύργου, διεξήχθη το κύπελλο 9 παικτών. Οι Πόντιοι του Ασπροπύργου, επεφύλαξαν ΑΡΙΣΤΗ φιλοξενία στο ελληνικό ράγκμπυ λιγκ, κλείνοντας τη βραδιά με φαγητό και ποτό στο γήπεδο, όπου όλοι οι παρευρισκόμενοι, ένωσαν την αγάπη τους για τον αθλητισμό.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα ράγκμπυ λιγκ του Πυρρίχιου, η οποία, με μόλις 2 μήνες προετοιμασία, κατάφερε να παίξει ισότιμα και με πολύ καλή απόδοση, στη διοργάνωση. Ο προπονητής Χρήστος Μουζακίτης αλλά και η Διοίκηση του Συλλόγου με Πρόεδρο τον κο Χρήστο Αποστολόπουλο, έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια για να επιτευχθεί αυτό το αποτέλεσμα. Μπράβο!
Επίσης, πολλά συγχαρητήρια ανήκουν στην ομάδα του Προμηθέα, ο οποίος έχασε μόνο στον τελικό, δείχνοντας οτι παραμένει μεγάλη οντότητα στο ελληνικό ράγκμπυ λιγκ.
Τέλος, πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στους αθλητές των Κενταύρων που αν και ασύνδετοι και εταιρόκλητοι, απέδειξαν την αξία των αθλητών τους.
Στον τελικό, νικητής ήταν ο Άρης Π..
Διαιτητής του τουρνουά, ήταν ο κος Στυλιανός και βοηθοί του οι κ.κ. Κωστάκης και Πέσκου.
Αναλυτικά οι αγώνες:

ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: 14-22
Ο Άρης, προηγήθηκε από την αρχή, με 2 αγγίγματα και μια μετατροπή. Χρειάστηκε αρκετή ώρα για να μειώσουν οι παίκτες των Κενταύρων σε 4-10. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ  4-14.
Στην επανάληψη οι Κένταυροι σκόραραν πρώτοι αλλά ο Άρης ανέβασε το σκορ σε 10-18. Οι δυο ομάδες πέτυχα από ακόμα ένα άγγιγμα ως τη λήξη (14-22)

ΠΥΡΡΙΧΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΡΕΝΤΗ: 12-12
Ο αγώνας αυτός, χαρακτηρίστηκε από τις πολύ δυνατές άμυνες.
Ο Προμηθέας, δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ισοφαρίστηκε μετά παό αρκετή ώρα σε 4-4, αλλά ήταν αυτός που έκλεισε το ημίχρονο (4-8).
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν επίσης ισόρροπο και το τελικό 12-12 ήρθε φυσιολογικά.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΡΕΝΤΗ: 8-8
Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν οι δυο ομάδες.
Στο α' μέρος, οι Κένταυροι πέτυχαν 2 αγγίγματα και στο β' μέρος, ο Προμηθέας άλλα 2, με τελικό σκορ : 8-8.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΥΡΡΙΧΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ: 18-8
Σε ένα παιχνίδι με πολύ μεγαλύτερη ισορροπία από αυτή που δείχνει το τελικό σκορ, ο Άρης επιβλήθηκε επί του τοπικού Πυρρίχιου, με σκορ 18-8, εξασφαλίζοντας τη θέση του στον τελικό.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΡΕΝΤΗ - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: 22-4
Έργο για ένα ρόλο ήταν ο αγώνας μεταξύ Προμηθέα και Άρη. Η υπεροχή του Προμηθέα, δεν αμφισβητήθηκε  σε καμία στιγμή στον πιο παραγωγικό αγώνα του Κυπέλλου.
Το α' μέρος βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 10-0 και το τέλος με 22-4.
Με το αποτέλεσμα αυτό, "έκλεισε" και η δεύτερη θέση του τελικού.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ - ΠΥΡΡΙΧΙΟΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ: 18-0
Ο αγώνας αυτός έκρινε την τρίτη θέση. Οι παίκτες του Πυρρίχιου, μετά από τραυματισμούς και χωρίς το κίνητρο του τελικού, έχασαν από τους πολύ καλούς Κένταυρους, με 18-0.

ΤΕΛΙΚΟΣ: ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΡΕΝΤΗ - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: 10-16
Ο Προμηθέας έκανε το 4-0 και ο Άρης ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 4-6.
Στην επανάληψη ο Άρης έκανε το 4-10 και ακολούθως ο Προμηθέας το 10-10. με άγγιγμα και μετατροπή, ο Άρης νίκησε με 10-16.

Aris won the Greek 9's cup, in Goritsa Aspropyrgos - Athens.